Arduino » Arduino Modelleri

IOTURKS IOPHY-One V1.0 Mikrodenetleyi Geliştirme Kartı

SOSYAL PAYLAŞIM

ÜRÜN İŞLEMLERİ

 • Karşılaştırma Listenize Ekleyin
 • Fiyat Düşünce Bana Bildir
 • Alarm Listenize Ekleyin
 • Stok Kodu: 31982
 • Kategori: Arduino Modelleri
 • Markalar: Arduino
KDV Dahil
59.99TL
Ürün stoklarımızda bulunmuyor.
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Ürün Yorumları
 • Kargo ve Garanti

IOTURKS & IOPHY-ONE

IOTURKS Projesi, dünya genelinde hızla yaygınlaşmaya başlayan IOT (Nesnelerin İnterneti) ve Maker (Kendi Yapan) kavramlarının ülkemizde de merak uyandırması ve gün geçtikçe daha geniş kitleler tarafından talep görmesi nedeni ile, yerli makerların projelerinde ihtiyaç duydukları bileşenleri ülkemizden yerli olarak temin etmeleri amacı hedeflenerek başlamıştır.

Bu amaç doğrultusundaki en büyük hedefimiz, zamanla yeni tasarımlar ve üretimler ile gerek ülkemiz gerekse global pazarda Türkiye'nin de teknolojik alanlarda, kaliteli tasarımlar ve ürünler üretebildiğini ispatlamak ve maalesef kafalarda oluşan "Türk Malı Kalitesizdir" ön yargısını yıkmaktır. Mevcut ilk ürünümüz olan IOPHY-One kartımızın tüm tasarım ve üretim süreçlerinde Türkiye'de bulunan yerli kaynaklar kullanılmıştır.

IOPHY-ONE NEDİR ?

IOPHY-One genel anlamda, içerisinde bir mikro denetleyici barındıran, yazılımsal olarak açık kaynak mimariye sahip bir mikro denetleyici geliştirme platformudur. Çalışma sistematiği olarak Arduino ile %100 uyumlu olacak şekilde tasarlanmış ve bu  sayede kullanıcıların, internet üzerinde bulunan bir çok Arduino kaynağını IOPHY-One üzerinde de uyumlu olarak çalıştırabilmesi sağlanmıştır. Arduino Ide ile kullanım için yapılması gereken tek şey, Arduino Ide Kart Yöneticisine IOPHY-One Paketinin eklenmesidir.

Yukarıda belirttiğimiz terimlere aşina olmayanlar için özet halinde mikro denetleyici nedir hususunda kısa bir açıklama yapalım.

Mikro denetleyici : Basit bir anlatım ile : Programlanabilme özelliğine sahip ve ilgili programı üzerinde barındırarak çalıştıran, tüm gerekli yan birimleri (işlemci, bellek, kalıcı hafıza) içerisinde barındıran, tek bir cip'ten oluşan, gömülü (embedded) sistem mimarisine sahip mini bir bilgisayar olarak varsayabiliriz. Mikro denetleyiciyi Mikro işlemciden ayıran en büyük özellik, çalışması için gerekli tüm yan birimleri içerisinde barındırıyor olmasıdır.

Yapı itibarı ile bir mikro denetleyici içerisinde, İşlemci (CPU), Bellek (RAM), Kalıcı Hafıza (ROM), giriş çıkış (Input/Output I/O) uçları ile seri ve paralel haberleşme birimlerini barındırır.

Genel anlamda çalışma sürecini, giriş uçlarından alınan dijital ve ya analog yapıdaki elektriksel olarak algılanan sinyallerin, üzerinde barındırdığı program tarafından belirtilen koşullar doğrultusunda, değerlendirilmesi ve sonuç olarak çıkış uçları üzerinden istenilen sinyalin üretilmesi olarak açıklayabiliriz.

Basit bir örnekle anlatmak gerekirse, konuyu 3 bileşenden oluşan basit elektronik termometre devresi ile örnekleyebiliriz.

 1. Bileşen Sıcaklık Sensörü.
 2. Bileşen Mikro Denetleyici (IOPHY-One).
 3. Bileşen Likit Kristal Ekran.

Bu yapıda, mikro denetleyicinin giriş olarak tanımlanmış ucuna bağlı bulunan sıcaklık sensörü üzerinde alınan sinyallerin mikro denetleyici üzerinde barındırılan program ile ölçülmesi ve ölçüm sonuçlarının istenilen formatta çıkış olarak tanımlanan uçlara bağlı bulunan Likit kristal ekran üzerinde gösterilmesini örnekleyebiliriz.

 

Örnek 1 : Elektronik Termometre

Örnek 1 : Elektronik Termometre

 

Normal şartlarda bir mikro denetleyici ile proje yapmak için ileri seviyede elektronik ve programlama bilgisine sahip olmanız gerekmekte. Bu aşamada IOPHY-One devreye girerek ilgili konulardaki ileri seviye bilgi gereksinimlerini minimuma indirerek daha basit şartlar altında’da bu tarz mikro denetleyicili projelerin yapılmasına olanak sağlamakta.

IOPHY-ONE NE GİBİ KOLAYLIKLAR SAĞLIYOR ?

Öncelikli olarak yukarıda belirtiğimiz tipte bir proje yapabilmeniz için, kullanacağınız mikro denetleyicinin ihtiyaçlarını (güç,dalga üreteci,seri iletişim arayüzü vb.) karşılayabilecek yapıda bileşenleri (voltaj regülatörü,direnç,kondansatör,diyot,kristal vb.) üzerinde barındıran tümleşik bir devre kartını ve ilgili mikro denetleyici üzerinde çalışacak kodu (Assembly,C vb) üretmeniz ve bu üretim işlemi içinde gerekli olan yardımcı araç ve gereçlere (devre kartı baskı kimyasalları, lehimleme ekipmanları,ölçüm aletleri, işlemci programlama cihaz vb ) sahip olmanız gerekmekte.

IOPHY-One , bu bahsettiğimiz zorlukların ortadan kaldırılarak oldukça basit bir şekilde elektronik projeler  geliştirmesine olanak sağlamaktadır.

IOPHY-One,  mikro denetleyicili bir proje yapabilmemiz için gerekli olan Mikro denetleyici kartı ve basit kod geliştirme ortamını sizlere sağlayarak yukarıda belirtiğimiz bütün zor süreçleri sizin yerimize yaparak gerekli ihtiyaçlarımızı minimuma indiriyor.

IOPHY-ONE İLE NELER YAPABİLRSİNİZ ?

Elektronik sensörler (→ Girdi) vasıtası ile  ölçülebilir tüm değerleri ölçerek, bu ölçümler sonrasında elde edeceğiniz değerler (↔ Yorumlama) doğrultusunda yapılmasını istediğimiz (→ Çıktı) işlemleri yaptırabilirsiniz. Hali hazırda piyasada bulunan sensör vb giriş çıkış aygıtlarını, hiçbir şekilde lehim vb işlemler ile uğraşmadan, ister breadboard (devre tahtası) üzerinde, isterseniz direk olarak IOPHY-One üzerinde bulunan pinlere jumper kabloları ile bağlayarak istediğiniz sistemi oluşturabilirsiniz.

Örneğin : Sıcaklık, Nem, Basınç, Ağırlık, Yoğunluk, Hareket, İvme, Hız, Işık Şiddeti, Renk, Küresel konum, vb. Bu tarz ölçümler sonrası yapılabilecek projeleri'de örneklememiz gerekirse : Akıllı Ev Otomasyon sistemleriUzaktan gözetleme ve kontrol sistemleriRobotik sistemlerİnsansız hava araçları, Araç takip ve hayal gücünüz ile sınırlı bir çok sistemi yapabilirsiniz.

IOPHY-ONE'NIN TEMEL YAPISI ?

IOPHY-One fiziki yapı itibari ile içerisinde, bir mikro denetleyici ve kara dalga üreteci (kristal osilatör), bu mikro denetleyicinin bilgisayar ile haberleşmesini (kod yükleme,hata ayıklama ve veri transferi) sağlayan usb seri haberleşme birimi, mevcut birimlerin enerji ihtiyaçlarının gerekli şekilde (5v veya 3.3v DC) karşılanmasını sağlayan güç düzenleme birimi (voltaj regülatörü) ve giriş/çıkış (I/O) portlarını barındırır. Bu bahsettiğimiz bileşenler kart modellerine göre değişim gösterebilmektedir.

iophyone-temel-yapi

IOPHY-ONE TEKNİK ÖZELLİKLER

Mikro Denetleyici : Atmel-ATmega328P
Operasyon Gerilimi : 5V veya 3V3 Seçilebilir (LVL Jumper ile)
Giriş Gerilimi (Tavsiye Edilen) : 7-12V Arası
Giriş Gerilimi (Limitler) : 6-20V Arası
Dijital Giriş/Çıkış Pinleri : 14 Adet (6 Adedi PWM Kullanılabilir)
PWM Dijital Çıkış Pinleri : 6 Adet
Analog Giriş Pinleri : 8 Adet
SPI Hattı : 1 Adet
I2C Hattı : 1 Adet
UART Hattı : 1 Adet
Bilgisayar Bağlantısı : Mini USB
USB Üzerinde Besleme : Var (Sigorta Korumalı)
USB Sürücüsü : FT232 RL
Giriş/Çıkış Başına Maks Akım : 40 mA
3.3V Çıkış için Maks Akım : 500 mA (Sigorta Korumalı)
5V Çıkış için Maks Akım : 750 mA (Sigorta Korumalı)
USB Giriş İçin Maks Akım : 500 mA (Sigorta Korumalı)
Flash Depolama Alanı : 32 KB (ATmega328P) (2 KB Ön yükleyici için)
SRAM : 2 KB (ATmega328P)
EEPROM : 1 KB (ATmega328P)
Mikro Denetleyici Saat Hızı : 20 Mhz
Kart Üstü Dahili Led : Var 13. Dijital Pin
Wi-Fi : Opsiyonel (Wi-Fi Portu Üzerinden ESP-8266 ile)
Bluetooth : Opsiyonel (Bluetooth Portu Üzerinden HC-05/06 ile)
Uyumlu Ide ler : Arduino, Codebender Cloud,S4A(Scratch) ve diğer Arduino ideleri
Arduino Ide Kart Ekleme : Var
Uzunluk : 68.5 mm
Genişlik : 50.4 mm
Ağırlık : 25 g
Menşei : Türkiye
Garanti Süresi : 2 Yıl

IOPHY-ONE PİN YAPISI

iophyone-pinout

IOPHY-ONE VS ARDUİNO UNO R3 PERFORMANS KIYAS TABLOSU

iophy-one-vs-arduino-uno

IOTURKS IOPHY-One V1.0 Mikrodenetleyi Geliştirme Kartı

IOTURKS IOPHY-One V1.0 Mikrodenetleyi Geliştirme Kartı, Ecem Bilgisayar & Elektronik stoklarından sipariş verilen ürünler titizlikle ayrıştırılıp paketlendikten sonra siz değerli müşterilerimize gönderilmektedir. Ecem Bilgisayar & Elektronik yıllardır faaliyet gösterdiği sektörel tecrübesiyle profesyonel e-ticaret uzmanlarıyla birlikte hem sipariş bilgi hattı üzerinden, hem de canlı destek altyapısıyla siz değerli müşterilerimizin soru ve sorunlarını çözüme kavuşturmaktadır.

Siparişini vermiş olduğunuz IOTURKS IOPHY-One V1.0 Mikrodenetleyi Geliştirme Kartı tarafınıza ortalama 2 iş günü içerisinde özenli paketlenerek hasarsız olarak teslim edilir.

IOTURKS IOPHY-One V1.0 Mikrodenetleyi Geliştirme Kartı

hakkında sipariş veya sorularınızla ilgili ilgili bize 0324 613 65 87 numaralı telefondan ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

ÜRÜN TAKSİT VE ÖDEME SEÇENEKLERİ

ÜRÜN YORUMLARI

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Ortalama Değerlendirme » puan

KARGO VE İADE ŞARTLARI

Garanti Şartları

Bu ürün üretici firma tarafından 2 yıl garanti kapsamı altındadır. Ürün hasarlı kullanım, kullanıcı hataları vb. durumlar dışında 24 ay boyunca uluslararası garanti şartları kapsamında satışa sunulmaktadır.

Kargo ve İade

Kargonuzu teslim almadan önce lütfen eksik, hasarlı ya da ayıplı olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer kargonuzda normal dışı bir durum gözlemlerseniz zabıt tutarak ürününüzü kargo görevlisine iade ediniz.

Sipariş Kargoya Verilişi

Ürünler siparişi verdiğiniz tarihten itibaren aksi belirtilmedikçe (Hızlı kargo vb. uyarı simgeleri.) 2 iş günü içerisinde kargolanmaktadır.

Bu Ürünlerde İlginizi Çekebilir.


Kızılmurat Mahallesi, 2708. Sk., 33400 Tarsus/Mersin

0324 613 65 87
info@ecembilgisayar.com
E-Bülten Aboneliği
  Sosyal Medya'da Takip Et

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.