IOTURKS & IOPHY-ONE

IOTURKS Projesi, dünya genelinde hızla yaygınlaşmaya başlayan IOT (Nesnelerin İnterneti) ve Maker (Kendi Yapan) kavramlarının ülkemizde de merak uyandırması ve gün geçtikçe daha geniş kitleler tarafından talep görmesi nedeni ile, yerli makerların projelerinde ihtiyaç duydukları bileşenleri ülkemizden yerli olarak temin etmeleri amacı hedeflenerek başlamıştır.

Bu amaç doğrultusundaki en büyük hedefimiz, zamanla yeni tasarımlar ve üretimler ile gerek ülkemiz gerekse global pazarda Türkiye'nin de teknolojik alanlarda, kaliteli tasarımlar ve ürünler üretebildiğini ispatlamak ve maalesef kafalarda oluşan "Türk Malı Kalitesizdir" ön yargısını yıkmaktır. Mevcut ilk ürünümüz olan IOPHY-One kartımızın tüm tasarım ve üretim süreçlerinde Türkiye'de bulunan yerli kaynaklar kullanılmıştır.

IOPHY-ONE NEDİR ?

IOPHY-One genel anlamda, içerisinde bir mikro denetleyici barındıran, yazılımsal olarak açık kaynak mimariye sahip bir mikro denetleyici geliştirme platformudur. Çalışma sistematiği olarak Arduino ile %100 uyumlu olacak şekilde tasarlanmış ve bu  sayede kullanıcıların, internet üzerinde bulunan bir çok Arduino kaynağını IOPHY-One üzerinde de uyumlu olarak çalıştırabilmesi sağlanmıştır. Arduino Ide ile kullanım için yapılması gereken tek şey, Arduino Ide Kart Yöneticisine IOPHY-One Paketinin eklenmesidir.

Yukarıda belirttiğimiz terimlere aşina olmayanlar için özet halinde mikro denetleyici nedir hususunda kısa bir açıklama yapalım.

Mikro denetleyici : Basit bir anlatım ile : Programlanabilme özelliğine sahip ve ilgili programı üzerinde barındırarak çalıştıran, tüm gerekli yan birimleri (işlemci, bellek, kalıcı hafıza) içerisinde barındıran, tek bir cip'ten oluşan, gömülü (embedded) sistem mimarisine sahip mini bir bilgisayar olarak varsayabiliriz. Mikro denetleyiciyi Mikro işlemciden ayıran en büyük özellik, çalışması için gerekli tüm yan birimleri içerisinde barındırıyor olmasıdır.

Yapı itibarı ile bir mikro denetleyici içerisinde, İşlemci (CPU), Bellek (RAM), Kalıcı Hafıza (ROM), giriş çıkış (Input/Output I/O) uçları ile seri ve paralel haberleşme birimlerini barındırır.

Genel anlamda çalışma sürecini, giriş uçlarından alınan dijital ve ya analog yapıdaki elektriksel olarak algılanan sinyallerin, üzerinde barındırdığı program tarafından belirtilen koşullar doğrultusunda, değerlendirilmesi ve sonuç olarak çıkış uçları üzerinden istenilen sinyalin üretilmesi olarak açıklayabiliriz.

IOPHY-ONE TEKNİK ÖZELLİKLER

Mikro Denetleyici : Atmel-ATmega328P
Operasyon Gerilimi : 5V veya 3V3 Seçilebilir (LVL Jumper ile)
Giriş Gerilimi (Tavsiye Edilen) : 7-12V Arası
Giriş Gerilimi (Limitler) : 6-20V Arası
Dijital Giriş/Çıkış Pinleri : 14 Adet (6 Adedi PWM Kullanılabilir)
PWM Dijital Çıkış Pinleri : 6 Adet
Analog Giriş Pinleri : 8 Adet
SPI Hattı : 1 Adet
I2C Hattı : 1 Adet
UART Hattı : 1 Adet
Bilgisayar Bağlantısı : Mini USB
USB Üzerinde Besleme : Var (Sigorta Korumalı)
USB Sürücüsü : FT232 RL
Giriş/Çıkış Başına Maks Akım : 40 mA
3.3V Çıkış için Maks Akım : 500 mA (Sigorta Korumalı)
5V Çıkış için Maks Akım : 750 mA (Sigorta Korumalı)
USB Giriş İçin Maks Akım : 500 mA (Sigorta Korumalı)
Flash Depolama Alanı : 32 KB (ATmega328P) (2 KB Ön yükleyici için)
SRAM : 2 KB (ATmega328P)
EEPROM : 1 KB (ATmega328P)
Mikro Denetleyici Saat Hızı : 20 Mhz
Kart Üstü Dahili Led : Var 13. Dijital Pin
Wi-Fi : Opsiyonel (Wi-Fi Portu Üzerinden ESP-8266 ile)
Bluetooth : Opsiyonel (Bluetooth Portu Üzerinden HC-05/06 ile)
Uyumlu Ide ler : Arduino, Codebender Cloud,S4A(Scratch) ve diğer Arduino ideleri
Arduino Ide Kart Ekleme : Var
Uzunluk : 68.5 mm
Genişlik : 50.4 mm
Ağırlık : 25 g
Menşei : Türkiye
Garanti Süresi : 2 Yıl

 


Sepetinizde ürün bulunmamaktadır