Arduino ile LDR Kullanımı

Görsel ve ses olarak bir çok kontrole sahip olan Arduino ile sensör devreleri de çok rahat bir şekilde kurulabiliyor. En basit sensör devreleri olarak LM35 Termometresi, TMP75 Dijital Termometresi ve Photoresistor (LDR) (Işığa Bağlı Resistör) ile yapılan uygulamalar verilebilir. Termometre devreleri internette çok yaygın olduğundan, daha az bilinen ve gece/gündüz kavramını denetlemede işimize çok yarayabilecek lamba devreleri kurmamıza yarayacak ışık denetleme devresini, ilk sensör devre uygulamamızda sizlerle paylaşmak istedim. 

Prototip devre çizim programıyla oluşturduğumuz, breadboard"unuza kurmanız gereken devre aşağıdaki gibidir.

İsterseniz devreyi kısaca tanıyalım.
Eğer Arduino"nun kılavuzlarını biraz kurcaladıysanız, Analog girişin bizler için çok önemli olduğunu anlamışsınızdır. Analog giriş, ana voltajı 1024"e bölerek, size 1024 farklı input verebilir. Dolayısı ile değişken voltajlı girişlerde analog giriş kullanmak, duruma hakim olmamızı sağlar. LDR"da bir analog giriş kaynağıdır. Çünkü, ışık değiştikçe aşamalı olarak çıktımız da değişecektir. 

LDR"a paralel bağlı olan 10k direnç, LDR"ın değerini düzenlemek için bağlanmış bir dirençtir. Pin 13 (çoğu Arduino"da sabit led) ise bir led"e bağlanarak çıktı gözlenecektir.

Bu uygulamaya göre ışık ne kadar az ise, LED"imiz o kadar seri yanacak; ışık ne kadar çok ise LED"imiz o kadar yavaş yanacaktır.

Devreye istinaden yazılan uygulama kodları ve devre şeması aşağıdaki gibidir:

const int ledPin = 13;
const int sensorPin = 0 ;
 
void setup(){
  pinMode(ledPin,OUTPUT);
}
void loop(){
  int blinkRate = analogRead(sensorPin);
  digitalWrite(ledPin,HIGH);
  delay(blinkRate*2);
  digitalWrite(ledPin,LOW);
  delay(blinkRate*2);
}

 


Ecem Bilgisayar & Elektronik ve Arduino
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır